Testy na helicobacter pylori
Szacuje się, że w Polsce zakażenie Helicobacter pylori występuje u większości osób dorosłych. Obecność bakterii w organizmie związana jest głownie z występowaniem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, bólami w nadbrzuszu, nudnościami, wymiotami oraz zgagą. Jednakże należy pamiętać, że zakażenie nie jest jednoznaczne z występowaniem objawów, czy samej choroby. W wielu przypadkach może mieć ono charakter bezobjawowy, dlatego osoba zakażona często nie zdaje sobie spray z występowania bakterii w organizmie przez wiele lat.
Jak można zarazić się bakterią Heliocbacter pylori ?
Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową np. poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń, picie z tej samej butelki. Powodem do zarażenia mogą być pocałunki z osobą zarażoną.
Jak wygląda test ?
Test oddechowy oceniający obecność Helicobacter pylori jest testem nieinwazyjnym, może być także używany do oceny skuteczności eradykacji. Badanie to polega na ocenie stężenia wydychanego węgla pochodzącego z rozkładu znakowanego (specjalnie zażytego) mocznika przez ureazę, czyli enzym tej bakterii.
Całe badanie trwa około 20 minut.
Jak można zarazić się bakterią Heliocbacter pylori ?
- Test powinno wykonywać się na czczo, minimum 12h od ostatniego posiłku. Dzień przed testem należy spożywać posiłki lekkostrawne.
- W przypadku gdy pacjent stosował antybiotykoterapię, badanie należy wykonać po 4-6 tygodniach od jej zakończenia.
- Należy odczekać 2 tygodnie od zażywania leków, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitory pompy protonowej), leków zobojętniających kwas żołądkowy, leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, leków zawierających bizmut.
- Przez 3 dni przed badaniem nie należy spożywać roślin strączkowych (tj. fasola, soczewica, groszek, soja, itp.) oraz nie należy spożywać alkoholu.
- W dniu badania nie powinno się żuć gumy oraz 3 godziny przed wykonaniem testu nie należy palić papierosów.
- Przed wykonaniem badania należy umyć zęby.
Należy pamiętać że prawidłowe przygotowanie do testu zapewnia uzyskanie wiarygodnego wyniku testu. Nie zastosowanie się do zaleceń może spowodować nieprawidłowy wynik.
Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie.