Testy na helicobacter pylori

Szacuje się, że w Polsce zakażenie Helicobacter pylori występuje u większości osób dorosłych. Obecność bakterii w organizmie związana jest głownie z występowaniem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, bólami w nadbrzuszu, nudnościami, wymiotami oraz zgagą. Jednakże należy pamiętać, że zakażenie nie jest jednoznaczne z występowaniem objawów, czy samej choroby. W wielu przypadkach może mieć ono charakter bezobjawowy, dlatego osoba zakażona często nie zdaje sobie spray z występowania bakterii w organizmie przez wiele lat.

Jak można zarazić się bakterią Heliocbacter pylori ?

Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową np. poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń, picie z tej samej butelki. Powodem do zarażenia mogą być pocałunki z osobą zarażoną.

Jak wygląda test ?

Test oddechowy oceniający obecność Helicobacter pylori jest testem nieinwazyjnym, może być także używany do oceny skuteczności eradykacji. Badanie to polega na ocenie stężenia wydychanego węgla pochodzącego z rozkładu znakowanego (specjalnie zażytego) mocznika przez ureazę, czyli enzym tej bakterii.

Całe badanie trwa około 20 minut.

Jak można zarazić się bakterią Heliocbacter pylori ?

Należy pamiętać że prawidłowe przygotowanie do testu zapewnia uzyskanie wiarygodnego wyniku testu. Nie zastosowanie się do zaleceń może spowodować nieprawidłowy wynik.

Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie.